ще
згорнути
Свіжий номер

Що нового

Бухоблік та оподаткування

17 січня

Чи зараховують в страховий стаж для лікарняних період перебування на обліку в центрі зайнятості

Калькулятор стажу роботи на підприємстві

ЛІКАРНЯНИЙ, ДО ЯКОГО НЕ ПРИСКІПАЄТЬСЯ ФСССКАЧАТИ

До страхового стажу як період, за який сплатили страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску, включайте період:

 • відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 • отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності).

Страховий стаж обчислюйте за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

За інформацією Фонду соцстраху

Як розрахувати середній заробіток

Ми систематизували всі відомості про працівника, без яких неможливо розраховувати соцвиплати та відпускні. Новачки увійдуть у курс справи, а досвідчені бухгалтери освіжать у пам’яті найважливіші правила розрахунку середнього заробітку.

ПРОСТО НА ПРИКЛАДАХ

17 січня

Запропонували затверджувати мінімальний посадовий оклад у Законі про Держбюджет

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

У Раді зареєстрували проєкт Закону № 2720 щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму.

Документ передбачає змінити підходи до встановлення розмірів посадових окладів. А саме, не в залежності від прожиткового мінімуму, а від мінімального розміру посадового окладу для відповідних категорій працівників, який затверджуватимуть законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Для визначення штрафів та грошових стягнень за адміністративні, кримінальні та інші порушення передбачили застосовування розрахункових одиниць, які також затверджуватимуть законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Разом з тим, проєкт пропонує врегульовати питання щодо плати за надання адмінпослуг.

Проєкт Закону від 13.01.2020 № 2720

У 2020 році підвищте зарплату до безпечного рівня

16 січня

Примусова і понаднормова робота, ліквідація пільг для вагітних та жінок з дітьми — це міфи

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Мінекономіки назвало такі можливості для захисту робочих прав українців, які надає законопроєкт «Про працю»:

 • перехід на винятково письмову форму фіксації трудових відносин;
 • запровадження 7 видів трудових договорів, а також гнучкого режиму роботи, що сприятиме легалізації сучасних умов співпраці (фріланс, дистанційна робота);
 • запровадження матеріальної компенсації в розмірі від 1 до 6 зарплат у разі звільнення працівника за бажанням роботодавця замість існуючих прецедентів надуманого вивільнення працівників без жодних фінансових компенсацій.

Разом з тим, спростовують головні чутки стосовно документу щодо легалізації примусової і понаднормової роботи, ліквідацію пільг для вагітних та жінок з дітьми, зменшення ролі профспілок. Законопроєкт навпаки спрямовує нововведення на захист прав працівників.

Права вагітних та тих, хто перебуває у відпустці по догляду за дитиною — залишають і їх захистять.

Можливості людей з інвалідністю та пенсіонерів розширюють. Вони зможуть працювати дистанційно або за гнучким графіком, отримати легальне працевлаштування та соціальні гарантії, а також страховий стаж для пенсії.

Молодь отримує можливість працювати легально завдяки застосуванню учнівських трудових договорів.

Також зберігають:

 • права щодо відпусток та лікарняних;
 • тривалість робочого тижня у 40 годин;
 • трудовий стаж, він нікуди не зникне через застосування електронної форми трудових книжок.

Профспілки залишають і вони надалі працюватимуть.

За матеріалами Прес-служби Мінекономіки

СТУК, СТУК — ДЕРЖПРАЦІ НА ПОРОЗІ З НОВИМ ПОРЯДКОМ ПЕРЕВІРОК

Держпраці почало проводити перевірки за новими правилами. Тепер у інспекторів праці прав стало більше, у роботодавців — менше. Ми знаємо що змінилося, а які є підстави аби не допускати інспектора до перевірки. Про це розповімо на вебінарі 22 січня

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ВЕБІНАР 22.01.2020

 

15 січня

Що чекає роботодавця, який порушив законодавство про відпустку: відеороз’яснення Держпраці

Зручний календар для планування відпочинку-2020

Начальник відділу організаційно-аналітичного забезпечення Управління Держпраці у Хмельницькій області Віталій Роздорожний пояснив:

За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області

СТУК, СТУК — ДЕРЖПРАЦІ НА ПОРОЗІ З НОВИМ ПОРЯДКОМ ПЕРЕВІРОК

Держпраці почало проводити перевірки за новими правилами. Тепер у інспекторів праці прав стало більше, у роботодавців — менше. Ми знаємо що змінилося, а які є підстави аби не допускати інспектора до перевірки. Про це розповімо на вебінарі 22 січня

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА ВЕБІНАР 22.01.2020

 

 

15 січня

У яку халепу потрапляють працівники за договорами аутстафінгу

План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці на 2020 рік СКАЧАТИ ПФУ Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рікСКАЧАТИ

Аутстафінг — це виведення працівників за межі штату підприємства. Тобто, працівника наймають, або він продовжує працювати в одній компанії чи фірмі, а числиться у штаті іншої — так названої компанії-аутстафера. Відповідно, виведений за штат персонал (працівники цехів, бухгалтерія і секретаріат, IT-персонал тощо) укладає трудові договори не з суб’єктом, на якого безпосередньо працює, а з організацією-аутстафером. Зі свого боку, компанія-аутстафер, оформляючи до штату працівників, бере на себе зобов’язання укладати трудові відносини, вести кадрове діловодство, нараховувати і виплачувати заробітну плати та всі установлені законодавством податки і збори.

Як приклад, з розгляду заяв працівників до Держпраці, які потрапили у халепу: їх найняли підприємці, які користуються послугами компанії-посередника по договору аутстафінга.

Спочатку, з потенційним працівником зустрічається представник компанії-аутстафінга, або сам роботодавець та пропонують написати заяву про прийняття на роботу.

У нашому випадку, на ім’я директора фірми-аутстафера, яка знаходиться за межами України і є нерезидентом, здобувач написав заяву про прийняття його на роботу. А з допомогою фірми посередника, яка співпрацює з ФОП по договору аутстафінгу, здобувач став найманим працівником — його прийняли на посаду менеджера фірми, яка знаходиться за кордоном. Пропрацювавши два місяці на посаді менеджера, працівник не отримав обіцяної заробітної плати, а вирішивши звільнитися — остаточного розрахунку з ним не провели, ніяких записів у трудовій книжці теж не було, а це, в свою чергу, призводить до відсутності страхового внеску.

Тепер працівник лише у суді може довести факт перебування у трудових відносинах із певним підприємством. І саме від рішення суду залежатиме, отримає він зароблені кошти чи ні.

ДО ВІДОМА

Ретельніше вивчайте документи, які підписуєте під час оформлення. А для підтвердження свого страхового стажу, звертайтеся за довідкою про отримані доходи до ПФУ або ДПС.

За інформацією ГУ Держпраці у Херсонській області

11 ПРОФЕСІЙ, ЯКІ ШУКАЄ ІНСПЕКТОР ⋙

14 січня

Що робити, якщо маєте сумніви у справжності лікарняного листка

Супертаблиця для розрахунку середньої зарплати Скачати⋙

Підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Звертайтеся до відділення Управління Фонду за місцем обліку або до відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Управління, якщо маєте сумніви щодо правильності видачі листка непрацездатності:

 • лікарняний має відмінності від затвердженого бланку;
 • він відрізняється по кольору;
 • виданий маловідомим приватним закладом охорони здоров’я;
 • усі записи у лікарняному здійснив один лікар.

За інформацією Управління виконавчої дирекції ФСС у Сумській області

Не відповідайте за чужі помилки в лікарняних

14 січня

Оновлять Звіт про працевлаштування осіб із інвалідністю

План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці на 2020 рік СКАЧАТИ ПФУ Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рікСКАЧАТИ

Мінсоцполітики розробило:

У новій формі:

 • уточнять дані щодо найменування та місцезнаходження роботодавців;
 • зазначатимуть контактні дані роботодавців, місце проживання та вікову групу працюючих осіб з інвалідністю, гендерний аспект;
 • замінять слова «інвалід» на «особа з інвалідністю».

Як і раніше Звіт подаватимуть підприємства, установи, організації, у т. ч. підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, що використовують найману працю, до відділення Фонду соцзахисту інвалідів за місцем їх реєстрації. Термін подання також не змінюють — не пізніше ніж 1 березня року, наступного за звітним.

Наказ набере чинності з дня офіційного опублікування. Відповідно втратять чинність наказ Мінпраці від 10.02.2007 № 42, який затверджує ф. № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» та Інструкція щодо її заповнення.

За інформацією СПО об’єднань профспілок

Як роботодавцю заповнювати Звіт з ЄСВ

13 січня

У працівника неповний робочий день: чи має право на ПСП

Супертаблиця для розрахунку середньої зарплати Скачати⋙

У 2020 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить 2943 грн (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 2102 грн × 1,4).

Фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу за умови, якщо розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.

За інформацією ГУ ДПС у Тернопільській області

8 таблиць із основними цифрами на 2020 рік

11 січня

Реквізити рахунків ФСС, які діють із 03.01.2020

Супертаблиця для розрахунку середньої зарплати Скачати⋙

Із 03.01.2020 у ФСС змінилися банківські реквізити:

 • для зарахування штрафних та фінансових санкцій, капіталізованих платежів, а також заборгованості зі сплати страхових внесків, що виникла до 01.01.2011 року, з 03.01.2020 року діє розрахунковий рахунок
  • № UA468999980000355429000126004, відкритий в Казначействі України (ЕАП), код банку 899998
 • для зарахування коштів, які були надлишково отримані по заявам-розрахункам, з 03.01.2020 року діє розрахунковий рахунок
  • № UA738201720355489801700706269, відкритий в ДКСУ, м. Київ, код банку 820172

Одержувач – Лівобережне відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві, ЄДРПОУ - 41420759

За матеріалами Лівобережного відділення управління виконавчої дирекції ФСС

Хай інспектор соцстраху копає — ми дамо відсіч!

11 січня

Штрафи за порушення трудового законодавства зросли

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Мінімальна заробітна плата 01.01.2020 року становить 4 723 гривні (ст. 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2020 рік»).

Тому зросли і штрафні санкції для роботодавців за порушення законодавства про працю:

 • за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків накладатиметься штрафна санкція у розмірі 141 690 гривень;
 • за порушення термінів виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш, ніж на один місяць, виплата їх не в повному обсязі -14 169 гривень;
 • за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - 47 230 гривень;
 • за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, котрі залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу, «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 47 230 гривень;
 • за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні - 14 169 гривень;
 • за вчинення перешкод при проведенні перевірки з питань виявлення порушень у частині законодавства про працю - 472 300 гривень;
 • за порушення інших вимог трудового законодавства - 4 723 гривні.

За матеріалами Управління Держпраці у Чернівецькій області

БЕЗПЕЧНА ЗАРПЛАТА 2020

11 січня

Як отримати декретні та лікарняні з Фонду соцстраху

Лікарняні: як розрахувати, оподаткувати, виплатити і відобразити у звітності

 

Порядок отримання матеріального забезпечення від Фонду соцстраху (Фонд) такий:

 • отриманий в закладі охорони здоров’я листок непрацездатності працівник передає до уповноваженої особи на підприємстві —кадровика, табельника або бухгалтера. Вони заповнюють зворотну сторону листка непрацездатності (визначають страховий стаж застрахованої особи та кількість днів, за які надаватимуть матеріальне забезпечення);
 • листок непрацездатності передають на розгляд до комісії (уповноваженого) із соцстрахування підприємства. Комісія приймає рішення щодо надання матеріального забезпечення;
 • бухгалтерія страхувальника розраховує суму матеріального забезпечення та оформляє заяву-розрахунок для отримання фінансування від Фонду.
 • страхувальник подає заяву-розрахунок до Фонду, після чого Фонд перераховує заявлені кошти на спеціальний рахунок страхувальника;
 • роботодавець виплачує матеріальне забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

За інформацією Фонд соціального страхування України

ЛІКАРНЯНІ — 2020

Лікарняні, декретні, листок непрацездатності, страхувальник, спеціальний рахунок, матеріальне забезпечення

11 січня

У ЦПД прописали відпустку за власний рахунок — роботодавець сплатив штраф понад 125 тис грн

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Суб’єкт господарювання уклав із фізособою цивільно-правовий договір (далі — ЦПД), за яким замовник в порядку та на умовах, визначених угодою, доручає виконавцеві, а виконавець бере на себе зобов`язання виконувати роботу з ремонту електроосвітлення, а також виконувати супутні роботи, що необхідні для успішного виконання основної роботи.

Супутні роботи, не пов’язані з виконанням основної роботи, оплачували, якщо такі роботи проводились за домовленістю сторін. Їх виконання враховувалось при складанні актів здачі-приймання виконаної роботи, що підписували сторони відповідно до даної угоди. Однак, перелік супутніх робіт, угодою не конкретизовано та не визначено, які саме послуги повинні були надаватись у розумінні їх обсягу у вигляді конкретних фізичних величин, які підлягають вимірюванню та можуть бути відображені в актах їх приймання.

Також угодою передбачено: період, коли виконавець не виконує покладених на нього функцій, або відсутній на роботі з невідомих причин, він вважається таким, що перебуває у відпустці за власний рахунок.

Держпраці визнало відносини за такий ЦПД трудовими. Апеляційний суд погодився з висновками суду першої інстанції про те, що особа виконувала роботу за умов керівництва та контролю з боку суб’єкта господарювання, який прийняв на себе обов`язок організовувати працю, надав вказівки щодо послідовності проведення робіт працівником. Тобто забезпечував належний процес праці, без конкретно визначеного результату такої праці. Така робота має ознаки трудових відносин і потребує укладення трудового договору, а не ЦПД.

Отже, Управління Держпраці у судовому порядку довело правомірність винесеної постанови та припису, а суб’єкт господарювання сплатив штраф у розмірі 125190 грн.

За інформацією Держпраці України

11 ПРОФЕСІЙ, ЯКІ ШУКАЄ ІНСПЕКТОР ⋙

10 січня

Для отримання соцвиплат повідомте ФСС про свої IBAN-рахунки

Нові рахунки для сплати ЄСВ із 03.01.2020

Бухгалтерів, які подали до ФСС заяву-розрахунок із зазначенням старих реквізитів (тобто «Код банку (МФО)» і «Номер рахунку»), мають терміново надати нові рахунки за міжнародним стандартом IBAN, аби отримати соцвиплати.

Причому органи ФСС приймають тільки оригінали листів.

Правобережне відділення УВД ФСС у м. Києві

ЛІКАРНЯНІ — 2020

10 січня

10 січня

Кому доплатити за роботу у святкові дні — Держпраці

План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці на 2020 рік СКАЧАТИ ПФУ Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) на 2020 рікСКАЧАТИ

Роботу у святкові дні оплачуйте у подвійному розмірі, якщо її проводили з перевищенням місячної норми робочого часу.

Якщо роботодавець відмовляється платити, зверніться до Управління Держпраці. Інспектори праці проведуть інспекційне відвідування. Роботодавець повинен виконати припис на усунення виявлених порушень. Якщо впродовж 10-ти днів цього не зробить – отримає штраф у 10 мінімальних заробітних плат.

Роз’яснює начальник відділу з питань здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Рівненській області Юрій Морозюк.


11 ПРОФЕСІЙ, ЯКІ ШУКАЄ ІНСПЕКТОР ⋙

За матеріалами Держпраці у Рівненській області

10 січня

9 січня

Новий Закон про працю не обмежить права робітників: пояснив Міністр економрозвитку

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ 

Тимофій Милованов, Міністр Мінекономіки, повідомив, що заяви профспілок про те, що новий законопроєкт про працю обмежує права робітників, не мають конкретики і не відповідають дійсності.

Наприклад, щодо права робітника розірвати трудовий договір. Наразі трудовий кодекс дозволяє працівнику розірвати трудовий договір через письмове попередження за 2 тижні. Так само можна і за новим законом. Але тепер можна попереджати не тільки письмово, але і електронними засобами зв’язку. Тільки потрібно зазначити якими саме в трудовому договорі (конкретну емейл адресу на яку потрібно надіслати повідомлення, контакт в ватсапі, тощо).

Відповідно до законодавства в окремих випадках можна звільнитися раніше ніж за два тижня. Закон надає вичерприй перелік причин. Цей перелік є неповним і морально застарілим. Новий законопроєкт пропонує Перелік причин за якими можна звільнитися раніше ніж за 2 тижні, який визначають трудовим договором. Тобто, на основі перемовин між роботодавцем та робітником. Це більш ефективно в сучасному світі, де у кожного можуть бути свої важливі причини.

Також, сьогодні робітник може будь коли розірвати трудовий договір якщо його умови не виконують. Так само можна і в новому законопроєкті. Але тепер робітник має письмово надати причини, а роботодавець заплатити компенсацію в 50 денних зарплат. Звичайно, якщо сторони не дійдуть згоди щодо порушення, то спір вирішить суд. Важливо тут, що тепер робітник захищений компенсацією.

Нарешті, в новому законопроєкті дозволили за угодою сторін обмежити право 2-тиждневого звільнення для керівного складу підприємства. На думку Міністра це дуже раціональна норма. Раптове звільнення керівництва підприємства може знищити само підприємство. І сторони мають право обговорити відповідні деталі і компенсацію при наймі керівництва на роботу, і зафіксувати це в трудовій угоді.

Отже, права працівників насправді посилюють. Перш за все, за рахунок більшої гнучкості та компенсації.

Інший приклад — право роботодавця розірвати договір. Кілька статей в ЗМІ поширюють інформацію, що тепер роботодавець має право звільнити працівника за власною ініціативою. І пишуть, що це погано. Але забувають сказати, що сьогодні роботодавець також може те саме. І що за новим законопроєктом роботодавець має заплатити робітнику за таке звільнення компенсацію. І нарешті, що така компенсації буде в рази більше ніж те, що платять сьогодні. Дійсно, як відбувається це зараз? Роботодавець, що хоче звільнити робітника, попереджає його за два місяця і пропонує більше на роботу не ходити, а просто отримувати зарплату. Інколи домовляються посередині — один не має відпрацьовувати два місяця, а другий йому платить половину зарплати — за один місяць, а не всю. Як буде по новому? Тепер роботодавець який має попередити про звільнення за два місяці, може просто заплатити подвійну зарплату за цей період і звільнити в той же день. Тобто, фактично відбудеться те саме, але компенсація тепер гарантована за 4 місяці, а не за 1—2, та ще і з відпрацюванням. Період попередження в новому законопроєкті залежить від строку роботи.

За інформацією з особистої сторінки у мережі Facebook Тимофія Милованова

3 бухгалтерські звички, БЕЗ ЯКИХ ПРАЦЮВАТИМЕТЕ КРАЩЕ