ще
згорнути
Свіжий номер

Що нового

Бухоблік та оподаткування

11 грудня

Президент підписав Держбюджет-2020

На сайті Верховної Ради з’явилася інформація, що проект Закону про Державний бюджет України на 2020 рік підписав Володимир Зеленський

До відома:

14 листопада парламент прийняв Державний бюджет на 2020 рік. 280 депутатів підтримали основний фінансовий документ країни, запропонований Урядом.

Супертаблиця для розрахунку середньої зарплати Скачати⋙

Законом встановлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі:

 • з 1 січня 2020 року — 2027 грн;
 • з 1 липня — 2118 грн;
 • з 1 грудня — 2189 грн.

Для основних соціальних і демографічних груп населення прожитковий мінімум на одну особу:

дітей віком до 6 років:

 • з 1 січня 2020 року - 1779 грн;
 • з 1 липня - 1859 грн;
 • з 1 грудня - 1921 грн;

дітей віком від 6 до 18 років:

 • з 1 січня 2020 року — 2218 грн;
 • з 1 липня — 2318 грн;
 • з 1 грудня — 2395 грн;

працездатних осіб:

 • з 1 січня 2020 року — 2102 грн;
 • з 1 липня — 2197 грн;
 • з 1 грудня - 2270 грн;

осіб, які втратили працездатність:

 • з 1 січня 2020 року — 1638 грн;
 • з 1 липня — 1712 грн;
 • з 1 грудня — 1769 грн.

Мінімальна зарплата 2020:

 • у місячному розмірі: з 1 січня — 4723 гривні (на 550 грн більша ніж у 2019 році - 4173 грн);
 • у погодинному розмірі: з 1 січня — 28,31 гривні (на 3,18 грн більше, ніж у 2019 році).

ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ. Інвентаризація на підприємстві

Рівень забезпечення прожиткового мінімуму для призначення допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» у відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення у 2020 році становить:

 • для працездатних осіб — 25%;
 • для дітей: з 1 січня 2020 року — 85%, з 1 липня 2020 року —130%;
 • для осіб, які втратили працездатність, та осіб з інвалідністю — 100% відповідного прожиткового мінімуму.

За матеріалами ВРУ

10 грудня

Оприлюднено індекс інфляції за листопад 2019 року

10 грудня

З 10 грудня запрацювали нові правила використання платіжних карток

Платіжні схеми з використанням платіжних карток

Нацбанк удосконалив порядок здійснення банками емісії електронних платіжних засобів (платіжних карток) та операцій з їхнім використанням, зокрема:

 • унормували порядок використання користувачем платіжного застосунку;
 • передбачили право фізичної особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, використовувати корпоративну платіжну картку;
 • передбачили право емітувати до рахунка, відкритого на ім’я фізичної особи, визнаної судом недієздатною, електронний платіжний засіб на ім’я законного представника (опікуна) цієї фізичної особи;
 • надали право банку передавати користувачу платіжну картку через свого агента, який має право здійснювати ідентифікацію/верифікацію клієнтів;
 • визначили обов’язок банку передбачати порядок видачі/передачі електронного платіжного засобу користувачу в договорі з клієнтом.

Також уточнили вимоги щодо:

 • права довіреною особою клієнта отримувати платіжну картку, але без права користуватися нею;
 • обов’язку постачальника платіжних послуг інформувати користувачів про вартість своїх послуг до початку ініціювання переказу.

Постанова Правління НБУ від 29.12.2019 № 142 чинна з 10.12.2019.

За матеріалами Національного банку України

7 способів «обналу»

10 грудня

Комітет молоді і спорту «за» нульову ставку ПДФО до зарплати працівників віком до 27 років

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Комітет з питань молоді і спорту підтримує законопроєкт щодо сприяння працевлаштуванню молодих спеціалістів та внутрішньо переміщених осіб, зупиненню відтоку українських спеціалістів за кордон.

Законопроєкт № 2250-1 впроваджує:

 • встановлення нульової ставки ПДФО для платників податків, які не досягли 27-річного віку;
 • звільнення від оподаткування підприємств, у яких протягом звітного періоду кількість внутрішньо переміщених осіб та/або осіб, які не досягли 27-річного віку і мають там основне місце роботи, становить не менш як 50% працівників. Але за умови, що фонд оплати праці таких осіб становить протягом звітного періоду не менш як 25% суми загальних витрат на оплату праці;
 • звільнення від сплати єдиного податку платників 2-4 груп, які відповідають зазначеним критеріям.

Разом з тим, на думку Комітету, потрібно визначити максимальну суму доходу платників віком до 27 років, яких звільнять від сплати ПДФО.

За матеріалами Інформаційного управління Апарату ВРУ

Як розрахувати середній заробіток

Ми систематизували всі відомості про працівника, без яких неможливо розраховувати соцвиплати та відпускні. Новачки увійдуть у курс справи, а досвідчені бухгалтери освіжать у пам’яті найважливіші правила розрахунку середнього заробітку.

ПРОСТО НА ПРИКЛАДАХ

10 грудня

Як розрахувати суму лікарняних демобілізованому працівнику

Зручний календар для планування відпочинку-2020

Під час обчислення середньої заробітної плати для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності демобілізованому працівнику включайте до розрахунку:

 • середній заробіток (з нього сплачують ЄСВ);
 • кількість календарних днів за місяці розрахункового періоду.

Перевірте наявність шестимісячного страхового стажу в періоді дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку.

Якщо страховий стаж менше шести місяців, необхідно застосувати обмеження, а саме: розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності в розрахунку на місяць має бути не вищим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої Законом у місяці настання страхового випадку (ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

За матеріалами Управління Держпраці у Полтавській області

Виплати для розрахунку середнього заробітку

Усі виплати, які маєте врахувати під час обчислення середнього заробітку, покажемо у зручній Таблиці.

СКАЧАТИ ЗРУЧНУ ТАБЛИЦЮ З ПІДКАЗКАМИ

10 грудня

Працівник направлений на переогляд інвалідності: як застосовувати пільгову ставку ЄСВ

Як нарахувати і сплатити ЄСВ БЕЗ ШТРАФІВ

Роботодавець, у якого працюють особи з інвалідністю, починає нараховувати ЄСВ на суми заробітної плати (доходу), допомоги з тимчасової непрацездатності та у зв’язку з вагітністю та пологами в розмірі 8,41% з дати встановлення групи інвалідності. Але не раніше одержання завіреної копії довідки МСЕК. Закінчує нараховувати ЄСВ за ставкою 8,41% датою скасування інвалідності на підставі рішення МСЕК.

При цьому до дати одержання завіреної зазначеної довідки та після дати скасування інвалідності, ЄСВ нараховують у розмірі 22% визначеної бази нарахування.

Тобто, ЄСВ у розмірі 22% на суми заробітної плати нараховують у проміжок часу між датою, до якої була встановлена інвалідність і датою отримання завіреної копії довідки МСЕК після переогляду.

Лист ДПС від 05.12.2019 № 1748/6/99-00-04-07-03-15/ІПК

Як роботодавцю заповнювати Звіт з ЄСВ

10 грудня

Чи можна визнати трудовий договір фіктивним

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Між банком-роботодавцем та працівником укладено новий трудовий договір, яким змінені умови оплати праці.

Відповідно до цього трудового договору працівника приймають на посаду, обумовлену цим договором та посадовою інструкцією. Згідно трудового договору працівникові встановлена щомісячна заробітна плата в національній валюті України в розмірі 12220,00 грн до оподаткування. Також працівникові повинна бути нарахована та виплачена додаткова заробітна плата в розмірі 36 660,00 грн. Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами і діє протягом невизначеного строку.

Банк звернуся до суду з позовом вказуючи, що мета цього спірного трудового договору є незаконне отримання працівником додаткової заробітної плати та набуття відповідного трудового стажу. При укладенні договору сторони знали, що його умови виконуватись не будуть. При укладенні спірного трудового договору сторони не мали наміру працевлаштувати дану особу, вона жодного дня не працювала у банку на підставі цього трудового договору. Тому трудовий договір є фіктивним.

Суди перших двох інстанцій відмовили у задоволенні позову. Суди встановили, що цей спірний трудовий договір не є цивільним правочином у розумінні статті 202 Цивільного кодексу України (далі — ЦК). Тому на нього не поширюються норми статей 203, 234 ЦК про загальні вимоги щодо чинності правочину і він не може бути визнаний фіктивним відповідно до ЦК. Працівник виконував умови трудового договору належним чином. Роботодавець приймав виконання обов`язків працівника, сплачував за їх виконання заробітну плату після укладення трудового договору, претензій щодо виконання трудових обов`язків не мав. Однак саме роботодавець не виконав умови щодо виплати додаткової заробітної плати працівнику. На сьогодні трудовий договір розірвано відповідно до наказу. У цьому наказі жодних зауважень з приводу недійсності умов укладеного трудового договору банк не зазначав.

Суд касаційної інстанції вважає: судами правильно застосовано закон. Тому підстав для скасування судових рішень немає.

Доводи касаційної скарги про те, що сторони при укладенні спірного договору знали про те, що він не буде виконуватись і свідчить про його фіктивність, не знайшли свого підтвердження в процесі розгляду справи.

Постанова ВС від 05.09.2019 у справі № 753/14887/17

Перевірте свої розрахунки із зарплати за чек‑лістом

 

9 грудня

Банкрути сплачуватимуть платежі до ФСС

Як оплатити лікарняний без помилок

Уряд затвердив Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників.

«Капіталізація платежів» — визначення суми грошових зобов’язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема, у зв’язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю застрахованим особам. Такі суми потрібно сплатити до Фонду соцстраху для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Капіталізацію платежів проводять щодо кожної застрахованої особи. Під час капіталізації платежів враховують:

 • заробітну плату потерпілого;
 • відсоток втрати професійної працездатності;
 • витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів;
 • види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку;
 • одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;
 • інші виплати, передбачені законодавством.

Постанова набирає чинності з дня публікування.

Постанова КМУ від 04.12.2019 № 986

ЛІКАРНЯНІ — 2020

6 грудня

Лікарняні: як розрахувати, оподаткувати, виплатити і відобразити у звітності

Заповнюємо заяву-розрахунок на фінансування від ФСС + ЗРАЗОК ✐

Виплачувати лікарняні працівнику можна лише на підставі листка непрацездатності, який він надав (далі — лікарняний). Якщо для працівника робота на підприємстві є основним місцем роботи, він має надати оригінал цього документа. Якщо ж працівник є сумісником, достатньо копії лікарняного. Оплачувати дні хвороби не можна, якщо працівник не надав належно оформленого лікарняного.

Після того як працівник приніс лікарняний (його копію), комісія (або уповноважена особа) із соцстрахування по підприємству має прийняти рішення про його оплату.

Тільки-но бухгалтер отримає лікарняний (копію) із відміткою про оплату, він зобов’язаний:

 • нарахувати оплату за дні хвороби;
 • подати заяву-розрахунок до ФСС, аби отримати страхові кошти, якщо хвороба тривала понад п’ять днів або хворіла дитина;
 • утримати з лікарняних ПДФО та військовий збір;
 • нарахувати на суму лікарняних ЄСВ;
 • виплатити працівникові лікарняні за мінусом утриманих сум ПДФО і військового збору;
 • сплатити ПДФО, військовий збір і ЄСВ;
 • відзвітувати про нараховані і сплачені суми ЄСВ, ПДФО, військового збору та про отримані (використані) суми страхових коштів.

Про все — по черзі.

КАЖУ ТОБІ, ВЗЯЛА ДЕМОДОСТУП, А ТАМ «ВАУ!» приклади, зразки, СПРОБУЙ І ТИ ⋙

6 грудня

З’являться е-трудові договори: прийняли Закон

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Прийняли Закон України, який, зокрема, доповнює статтею 5 «Письмова форма документа» Кодекс Законів про працю України (КЗпП).

Письмовою формою документа для цілей КЗпП є документ, створений у паперовій або електронній формі (у т. ч. в автоматичному режимі) з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» (ст. КЗпП 5).

Тобто роботодавці зможуть укладати з найманими працівниками трудовий договір як у письмовій формі, так і в електронній.

За матеріалами Верховної Ради України

Що врахувати, коли берете на роботу практиканта

Якщо практиканти виконують роботу, нараховуйте їм зарплату. Оподатковуйте її ПДФО і військовим збором на загальних підставах незалежно від розміру. Практиканти підлягають соціальному та іншим видам страхування, тому на їх зарплату нараховуйте ЄСВ. Якщо зарплата практиканта не вища за мінімальну...

Важливі поради

 

6 грудня

Чи можна подати повідомлення про прийняття на роботу у день прийому працівника

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Чинне законодавство не передбачає необхідність подавати повідомлення про прийняття на роботу напередодні, або за кілька днів до дня початку роботи.

Достатньо виконати вимогу подання такого повідомлення до початку роботи по часу. Наприклад, працівник починає свою роботу о 16 годині, а повідомлення надано о 9 годині.

Таким чином, вимоги статті 24 КЗпП України будуть виконані.

Якщо повідомлення подаєте засобами електронного зв’язку із використанням електронного цифрового підпису працівник можна допустити до роботи одразу після відправлення такого повідомлення.

Якщо ж допустили працівника до роботи одночасно із направленням повідомлення або того ж дня, але пізніше по часу — це порушення вимог законодавства про працю, яке усунуто роботодавцем самостійно (до початку інспекційного відвідування).

У такому випадку:

 • посадова особа роботодавця може бути притягнена до адмвідповідальності за частиною першою статті 41 Кодексу України про адміністративні порушення — від 30 до 100 НМДГ (від 510 до 1700 грн),
 • а роботодавець — до фінансової відповідальності за абзацом восьмим частини другої статті 265 Кодексу законів про працю у розмірі 1 мінімальної зарплати — 4173 грн.

За матеріалами Управління Держпраці у Чернівецькій області

Працівник не відпрацював першу половину місяця: як нарахувати аванс

Як правильно нарахувати аванс працівнику, який щойно влаштувався на роботу, був у відрядженні чи відпустці або хворів

НАРАХУВАННЯ БЕЗ ПОМИЛОК

5 грудня

Е-реєстр лікарняних листків стане частиною реєстру застрахованих осіб: прийняли законопроєкт

Описи справ бухгалтерії КНП — складіть до 31 грудня

Прийняли за основу проєкт Закону № 2275 щодо стабілізації функціонування системи загальнообов’язкового державного соціального страхування .

Зміни до статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV законодавчо закріплюють:

 • визначення терміну «медичний висновок»;
 • поняття, що електронний реєстр листків непрацездатності є складовою частиною реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ У МЕДЗАКЛАДІ

За матеріалами ВРУ

 

5 грудня

Як оподатковувати новорічні подарунки

НОВОРІЧНІ ПОДАРУНКИ ОБЛІК ТА ОПОДАТКУВАННЯ

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО не включайте вартість дарунків, наданих такому платнику суб’єктом господарювання, який у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінзарплати, встановленої на 1 січня звітного податкового року.

Зверніть увагу, якщо дитячі подарунки плануєте дарувати у 2020 році (тобто, такий дохід нарахуєте у 2020 році), то вартість неоподатковуваних подарунків обчислюйте виходячи з нового розміру мінзарплати 2020, встановленої на 01.01.2020.

Разом з тим, деякі питання фінансування заходів, пов’язаних з організацією новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків, також регулює Закон України «Про звільнення від оподаткування грошових коштів, які спрямовуються на проведення новорічно-різдвяних свят для дітей та на придбання дитячих святкових подарунків» від 30.11.2000 № 2117-III (далі — Закон № 2117). Норми Закону № 2117 чинні щороку у період з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

Звільнені від оподаткування ПДВ, зокрема, операції з продажу виробничими та торговими підприємствами дитячих святкових подарунків, а також квитків на новорічно-різдвяні заходи для дітей, що закуповують за рахунок коштів:

 • Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності;
 • профспілкових комітетів підприємств та організацій;
 • інших неприбуткових організацій.
ОГЛЯД СУДОВОЇ ПРАКТИКИ. Інвентаризація на підприємстві

При цьому суми ПДВ, сплачені виробниками дитячих святкових подарунків за придбання сировини та матеріалів для їх виробництва, відносять до складу валових витрат і до податкового кредиту не включають (ст. 2 Закону № 2117).

За матеріалами ГУ ДПС у Дніпропетровській області

 

 

5 грудня

Пропишуть роботу надомників у новому законодавстві про працю

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Міністр Мінекономіки Тимофій Милованов пояснив низку питань, що пов’язані з реформою зайнятості в Україні.

За його словами, у новому законі визначать:

 • гнучкий режим робочого часу;
 • дистанційну зайнятість;
 • роботу з дому;
 • відпустку за власний рахунок можна буде взяти і на 30 днів;
 • умову, що працівник та роботодавець укладатимуть трудовий договір лише у письмовій формі;
 • виплату заробітної плати винятково у грошовій формі.

Регулювання виплат за лікарняними залишають у такій же редакції, як є наразі. Трудові книжки не скасовують, але вся інформація щодо зайнятості людини буде у он-лайн реєстрі, й стане доступною для працівника в будь-який момент.

Нове законодавство надійніше захищатиме від звільнення осіб з інвалідністю, пенсіонерів, вагітних жінок та тих, хто перебуває у декретних відпустках.

Також підготують новий закон щодо профспілки, який чітко регулюватиме взаємини працівників з профспілками.

За матеріалами Урядового порталу

Надомна робота - оплата праці

 

 

 

4 грудня

Чи можлива робота інваліда у нічний час за його згодою

Норми робочого часу 2020 при п’ятиденному робочому тижні СКАЧАТИ

Медкомісія видає особі, яку визнали інвалідом або стосовно якої встановили факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації.

Роботодавець має перевести працівника на легшу роботу за його згодою відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку.

У випадках, передбачених законодавством, роботодавець має обов’язок:

 • організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій;
 • встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень;
 • створити пільгові умови праці.

Робота інвалідів у нічний час можлива лише за їх згодою і за умови, що це не суперечить медичним рекомендаціям (ст. 55 Кодексу законів про працю).

За матеріалами Управління Держпраці у Хмельницькій області

Уряд оновив механізм перевірок щодо працевлаштування осіб з інвалідністю

3 грудня

ФСС просить роботодавців скоротити термін виплати лікарняних і декретних

ЛІКАРНЯНИЙ, ДО ЯКОГО НЕ ПРИЧЕПИТЬСЯ ІНСПЕКТОР — СКАЧАТИ

Фонд соцстраху (далі — Фонд) повідомив, що на виплату допомог по тимчасовій втраті працездатності і по вагітності та пологах Фонд направляє всі наявні ресурси.

У зв’язку з цим Фонд просить страхувальників (роботодавців) перераховувати лікарняні своїм працівникам у максимально короткі терміни після отримання коштів від Фонду, особливо допомог у зв’язку з вагітністю і пологами.

Допомогу від Фонду виплачують працівнику у найближчий після дня призначення допомоги строк, встановлений для виплати заробітної плати. При цьому, законодавство не забороняє роботодавцю здійснювати таку виплату відразу після отримання коштів від Фонду. Тому, враховуючи ситуацію, просимо страхувальників максимально скоротити терміни виплат.

ЛІКАРНЯНІ — 2020

За матеріалами ФСС

 

 

3 грудня

ФСС просит работодателей сократить срок выплаты больничных и декретных

ЛІКАРНЯНИЙ, ДО ЯКОГО НЕ ПРИЧЕПИТЬСЯ ІНСПЕКТОР — СКАЧАТИ

Фонд соцстраха (далее - Фонд) сообщил, что на выплату пособий по временной потере трудоспособности и по беременности и родам фонд направляет все имеющиеся ресурсы.

В связи с этим Фонд просит страхователей (работодателей) перечислять больничные своим сотрудникам в максимально короткие сроки после получения средств от Фонда, особенно пособий по беременности и родам.

Помощь от Фонда выплачивают работнику в ближайший после дня назначения пособия срок, установленный для выплаты заработной платы. При этом, законодательство не запрещает работодателю осуществлять такую ​​выплату сразу после получения средств от Фонда. Поэтому, учитывая ситуацию, просим страхователей максимально сократить сроки выплат.

ЛІКАРНЯНІ — 2020

По материалам ФСС

3 грудня

Оновили списки № 1 та № 2: який період зараховувати до стажу

Калькулятор стажу роботи на підприємстві

З 20.08.2019 діє постанова КМУ «Про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою КМУ від 24.06.2016 № 461» від 14.08.2019 № 708 (далі — постанова № 708).

Розділ III «Чорна металургія» та підрозділ 6 «Загальні професії» списків № 1 № 2 доповнили позицією: «Працівники, які здійснюють безпосередню організацію та контроль за виконанням робіт під час технологічних процесів у вищезазначених виробництвах».

До стажу роботи працівників, професії (посади), яких включили до списків № 1 і № 2 за постановою № 708 і які продовжують працювати за цими професіями (посадами) після набрання чинності цією постановою, при цьому незалежно від дати прийняття їх на відповідну роботу, зараховують весь період їх роботи за відповідними професіями (посадами). Умови — атестації таких робочих місць.

Лист Держпраці від 15.11.2019 № 8750/2/4.5-ДП-19

Атестація робочих місць за умовами праці

2 грудня

Чи можна результати атестації робочого місця поширити на аналогічні робочі місця

Атестація робочих місць за умовами праці

Аналогічні робочі місця — це робочі місця, на яких умови і характер праці аналогічні за всіма показниками умов праці, а саме:

 • професії (посади) одного найменування;
 • одні і ті самі професійні обов’язки виконують під час ведення однотипного технологічного процесу в однаковому режимі роботи;
 • використовують однотипне виробниче обладнання, інструменти, матеріали і сировину;
 • однотипна система вентиляції, опалення та освітлення;
 • однаковий набір шкідливих факторів виробничого середовища та трудового процесу (одного класу і ступеня шкідливості);
 • однакова забезпеченість засобами індивідуального захисту тощо.

За наявності на робочих місцях перелічених показників умов та характеру праці їх можливо віднести до аналогічних робочих місць.

Остаточне рішення про наявність аналогічних робочих місць приймають лише після того, як на кожному з цих місць проведуть інструментальні дослідження. Лише за ними атестаційна комісія може стверджувати, що шкідливі виробничі фактори, важкість і напруженість праці на відповідних робочих місцях належать до одного класу й одного ступеня.

Неможливо поширити результати атестації одного робочого місця за умовами праці на всі аналогічні робочі місця без проведених інструментальних досліджень на кожному з цих місць.

На групу аналогічних робочих місць можна скласти одну Карту умов праці. Але якщо умови і характер праці на робочих місцях, на яких уже проведено атестацію, аналогічні за всіма показниками умов праці.

За матеріалами Управління Держпраці у Полтавській області

Надбавки за шкідливі умови праці працівникам КДЛ

КНП «Центральна районна лікарня» хоче встановити надбавки за роботу в шкідливих умовах працівникам клініко-діагностичної лабораторії. Чи потрібно проводити для цього атестацію робочих місць?

Чи проводити атестацію

29 листопада

Неповнолітній автослюсар працював під виглядом практиканта: чому Держпарці проти

Що інспектор Держпраці шукатиме в колективному договорі

Фахівці Держпраці зафіксували факт виконання обов’язків неповнолітнім на нелегальній основі. Працівник зізнався: працював близько шести місяців без укладеного трудового договору. Цю інформацію потім підтвердив і сам роботодавець. Проте, підприємець стверджував, що юний працівник це практикант. Зарплату хлопець отримував — залежно від виробітку.

Держпраці нагадало роботодавцю:

 • для проходження студентом-практикантом виробничої практики потрібно мати укладений з навчальним закладом відповідний договір;
 • залучення працівника без офіційного оформлення трудових відносин — порушення вимог трудового законодавства.

Роботодавець отримав штраф у розмірі 125 190 грн.

За матеріалами Держпраці у Закарпатській області

Що врахувати, коли берете на роботу практиканта

Якщо практиканти виконують роботу, нараховуйте їм зарплату. Оподатковуйте її ПДФО і військовим збором на загальних підставах незалежно від розміру. Практиканти підлягають соціальному та іншим видам страхування, тому на їх зарплату нараховуйте ЄСВ. Якщо зарплата практиканта не вища за мінімальну...

Важливі поради

29 листопада

28 листопада

Під час декретної відпустки працівниця вирішила попрацювати: що з декретними

Як уникнути криміналу через чорну зарплату: 3 ТОП-ПОРАДИ

Допомога по вагітності та пологах — це компенсація втраченого заробітку за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Якщо працівниця вирішила працювати ще деякий час під час відпустки, допомогу надайте за період з дня, коли працівниця вирішила скористатися своїм правом на відпустку та припинила працювати, по останній день відпустки, зазначений у листку непрацездатності.

Середню заробітну плату для розрахунку декретних обчислюйте за розрахунковий період 12 календарних місяців перед настанням страхового випадку (строку 30 тижнів за медичним висновком) незалежно від того, що застрахована особа ще працювала після настання відпустки.

Якщо на момент настання страхового випадку працівниця працює за сумісництвом, середню заробітну плату роботодавці обчислюйте окремо за основним місцем роботи та за сумісництвом. Розрахунковий період у такому разі визначайте за кожним місцем роботи окремо.

За матеріалами ФСС

ЛІКАРНЯНІ — 2020

27 листопада

Больничные и декретные будут выплачивать вовремя: Правительство увеличило бюджет ФСС

Дисконтуємо ВСЕ: Мінфін «узаконив» жах усіх бухгалтерів

Сегодня, 27 ноября, Правительство направило дополнительные 1400000000 гривен на выплату в 2019 году больничных по временной потере трудоспособности, больничных по беременности и родам, а также на выплаты на погребение.

Соответствующее решение правительства предусматривает увеличение на соответствующую сумму бюджета Фонда социального страхования.

По материалам Правительственного портала

ЛІКАРНЯНІ — 2020