ще
згорнути
Усі статті номера
1
січень 2019року
виплати працівникам
мінімальні гарантії

Порушення мінімальних гарантій в оплаті праці: три пігулки від страху

Законом встановлено 38 мінімальних гарантій в оплаті праці. І всі важливі: за порушення бодай однієї оштрафують на 10 мінімальних зарплат. Перевірте, чи дотримуєте гарантій, не чекаючи на візит інспектора праці. Як захистити підприємство, коли впевнені, що порушення немає, а інспектор накладає штраф

Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці — начальник відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці
Юлія Видиборець, головний експерт MCFR Кадри

Слово «штраф» впливає на бухгалтера, як гіпноз. Особливо, коли сума санкцій — із багатьма нулями. Тож не дивно, що день у день знаходимо в інтернеті чи то заклики «обережно», «увага», чи то констатацію — «оштрафували», «пограбували». Популярна тема-страховисько — відповідальність за недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці (МГОП). Чому — зрозуміло: сума штрафу сягає 10 мінзарплат, та ще й Держпраці помножить її на кількість працівників, права яких порушив роботодавець.


Норма. За порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці роботодавцеві загрожує штраф у 10-кратному розмірі мінзарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення. Роботодавця оштрафують за кожного працівника, щодо якого він вчинив порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
Інспектор праці виявить порушення МГОП під час інспектування, надасть роботодавцеві припис про усунення порушень й одразу притягне його до відповідальності за статтею 265 КЗпП. Винні посадові особи отримають адміністративне стягнення за статтею 41 Кодексу України про адміністративні праворушення (КпАП) (п. 29 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 № 295).

Налякати можна лише того, хто боїться. Час позбутися страху.

1. Перевірте, чи дотримуєте МГОП, поки цього не зробив інспектор

Мінімальні державні гарантії — це норми й гарантії в оплаті праці, передбачені частиною 1 статті 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці) та КЗпП (ч. 2 ст. 12 Закону про оплату праці).

Перелік МГОП — вичерпний. Він містить 38 позицій (табл.).

Скористайтеся Таблицею, як чек-лістом. Перевірте, чи всіх МГОП дотримуєте, і впевніться, що підприємству нічого не загрожує.

Мінімальні державні гарантії в оплаті праці

2. Відрізняйте порушення МГОП від схожих порушень

Є норми, дуже подібні до МГОП, але штрафують за порушення цих норм на одну мінімальну зарплату (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП). Інспектор кваліфікує їх як «порушення інших вимог трудового законодавства».


Приклад 1. Роботодавець зобов’язаний індексувати зарплату (ст. 95 КЗпП). Індексація зарплати — складова МГОП. Не індексували зарплату 10 працівникам — отримаєте штраф у розмірі:
37 230 грн × 10 = 372 300 грн.

Приклад 2. Роботодавець індексував зарплату, але помилився у сумі індексації. Інспектор вважатиме, що роботодавець не дотримав Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078, коли обчислював індекс споживчих цін для проведення індексації і суми індексації. Йдеться про порушення інших вимог трудового законодавства, що спричинює штраф у розмірі однієї мінзарплати. Такої думки й Держпраці (лист від 07.05.2018 № 3570/4.1/4.1-ДП-18).

3. Певні у власній правоті — вдавайтеся до всіх способів захисту

Інспектор праці вважає, що ви не дотримали МГОП. Уповноважена посадова особа органу контролю винесла постанову про накладення штрафу за статтею 265 КЗпП. Держпраці передає до суду протокол про адміністративне правопорушення за статтею 41 КпАП.

Захищайтеся, коли впевнені, що порушили не МГОП, а «інші вимоги трудового законодавства».

Ви можете:

  • оскаржити припис про усунення порушень у керівника територіального органу Держпраці чи його заступника, а якщо не задоволені рішенням — у керівника Держпраці;
  • звернутися до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу за статтею 265 КЗпП;
  • викласти пояснення у відповідній графі протоколу про адміністративне правопорушення.

Ви означили свою позицію в протоколі про адмінпорушення. Суд зважить на пояснення, коли розглядатиме справу про притягнення посадової особи підприємства до адміністративної відповідальності.

Ви потребуєте часу, щоб обгрунтувати пояснення, підготувати підтвердні документи. Запишіть у протоколі, що надасте документи до Держпраці у строк, встановлений інспектором праці, або під час судового засідання.